Macedónsko-Skopje

Skopje, hlavné mesto Macedónska, je spleť úzkych uličiek v chudobných orientálnych štvrtiach a moderného centra mesta s veľkým množstvom sôch a bohatou históriou.

Toto je zoznam 12-tich miest, ktoré by ste pri návšteve Skopje určite nemali vynechať.

 

1.Most umelcov

Svoj názov dostal tento most, vďaka 29 sochám významných umelcov, ktoré ho lemujú po oboch stranách. Tento most vznikol vďaka projekto Skopje 2014, kedy sa začalo centrum mesta intenzívne skrášlovať, za účelom prilákať do mesta viac turistov.

Skopje most2 300x233 - Skopje-mesto sôch a rozmanitej kultúry

 

2.Hlavné námestie

Skopje býva často označované ako mesto gýča a a napríklad aj hlavné námestie so sochou Alexandra Veľkého musí takejto kritike čeliť.

Skopje hlavné námestie 300x225 - Skopje-mesto sôch a rozmanitej kultúry

3.Víťazný oblúk

Ako brána do centra mesta sa tu majestátne vypína víťazný oblúk.

Skopje víťazný oblúk 300x225 - Skopje-mesto sôch a rozmanitej kultúry

4. Čaršija a starý bazár

Čaršija je stará orientálna štvrť, ktorá vás vráti v čase do osmanskej ríše. Úzke uličky Čaršije ukazujú nemodernú a nezrekonštruovanú časť mesta, ktorá zo všetkých kútov dýcha pradávnou históriou. Nájdetu tu aj starý bazár s orientálnym tovarom.

 

Skopje ulica2filter 300x225 - Skopje-mesto sôch a rozmanitej kultúry

5. Pamätný dom Matky Terezy

Mnoho ľudí nevie, že Matka Tereza sa narodila práve v macedónskom hlavnom meste a teda je tu na jej počasť postavený aj pamätný dom.

Dom Matky Terezy 300x225 - Skopje-mesto sôch a rozmanitej kultúry
Dom Matky Terezy

 

6. Kontroverzný kostol

Ortodoxný kresťanský kostol so zlatou kupolou bol postavený za komplikovaných podmienok, nakoľko sa viedli spory medzi ortodoxnými kresťanmi a moslimami, žijúcimi v Skopje. Nakoniec avšak mohol byť tento kostol postavený a to vrámci už spomínaného projektu Skopje 2014.

Skopje katedrála 300x225 - Skopje-mesto sôch a rozmanitej kultúry

 

7. Pirátske ľode

Na rieke Vardar, ktorá preteká Skopje nájdete 3 pirátske ľode, ktoré takisto prispievajú na označení Skopje ako o hlavného mesta gýča. Tieto pirátske ľode nie sú skutočné a boli postavené pri projekte Skopje 2014.

Skopje ľoď 300x225 - Skopje-mesto sôch a rozmanitej kultúry

8. Archeologické múzeum Skopje

Na promedáde rieky Vardar nájdete aj archeologické mzeum. Je charakteristické svojimi vysokými stĺpami a tak tvorí neodmysliteľnú súčasť centra mesta.

Skopje museum 300x225 - Skopje-mesto sôch a rozmanitej kultúry

9. Nábrežie rieky Vardar

Počas už spomínaných projektov za účelom skrášlenia mesta bolo zveľadené hlavne nábrežie rieky Vardar. Preto sa tam dnes môžete prejsť po krásnej promenáde s množstvom historických budov a hlavne sôch.

Skopje4 1 300x225 - Skopje-mesto sôch a rozmanitej kultúry

 

10.Pamätník padnutých hrdinov

 Fallen Heroes of Macedonia je pamätník na 8. septembra kedy Macedónsko získalo nezávislosť od Chorvátska. Toto je pravdepodobne najviac ktitizovaná stavba v celom Skopje, napríklad aj kvôli nápadnej podobnosti k Brandenburskej bráne v Berlíne.

Fallen heroes of macedonia 300x225 - Skopje-mesto sôch a rozmanitej kultúry

 

11. Kaňon Matka

Len kúsok od mesta je zaujímavý prírodný úkaz zvaný Kaňon Matka. Tu sa okrem prechádzky v krásnej macedónskej prírode môžete aj člnkovať na rieke medzi úzkymi skalnatými bradlami, ktoré tento kaňon zvierajú.

12. Millenium cross

Nad mestom sa týči jeden veľký kríž zvaný Millenium cross, ktorý v noci svieti na mesto z vysokého kopca. Pokiaľ sa chcete dostať priamo k tomuto krížu, musíte použiť lanovku.

 

Pokiaľ by ste vašu návštevu Skopje chceli skombinovať s nejakým iným pekným miestom v Macedónsku, odporúčam navštíviť krásne mesto Ohrid.