New-York-List-of-28-best-places

New York, mesto ktoré nikdy nespí, je cestovateľským snom hádam každého.Sto-poschodové mrakodrapy, žtné neustále trúbiace taxi, či Socha Slobody, to všetko pridáva New Yorku dychberúcu atmosféru. Miesta, ktoré v Big Apple musíte bezpodmienečne navštíviť nájdete v tomto zozname 28-najvýznamnejších miest a pamiatok New Yorku.

1. Rockefeller centre

Slávne klzisko či svetoznámy vianočný stromček, ktoré sa tiež objavili vo filme Sám doma  nájdete práve v Rockeffelerovom centre.

rockefeller centre Fotor2 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Rockefeller centre

2. Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge vedie ponad rieku East River a spája mestské časti Brooklyn a Manhattan. Patrí k nárokným historickým pamiatkám a je to ikonická súčasť New Yorku.

Brooklyn bridge filter2 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Bridge Bridge

3. Central park

Central Park je nepochybne jedným z najznámejších parkov celého sveta. Napriek tomu je ale v New Yorku v poradí až 5. najväčší. S veľkou pravdepodovnosťou bol založený, aby sa zvýšila hodnota nehnuteľností v blízkom okolí. Dnes je Central park svetoznámym parkom a ročne ho navštívi až okolo 40 miliónov turistov.

NY Central park3 Fotor5 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Central Park

4. Grand Central Station

Grand Central Station nie je len najväčšou stanicou New Yorku, ale dokonca celého sveta. Má až 44 nástupíšť a nachádza sa na 42nd Street a Park Avenue. Z nejedného filmu spoznáte hlavnú halu tejto stanice so známymi hodinami a americkou vlajkou.

NY Grand central park Fotor1 300x230 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Grand Central Station

5. Socha Slobody

Socha Slobody bola privezená do Ameriky ako dar od Francúzov, za poskytnutú pomoc počas boja o nezávislosť. Dnes je táto socha ikonou Ameriky a je určite hodná videnia.

Statue of liberty Fotor3 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Socha Slobody

6.Time Square

Vedeli ste o tom, že Time Square je vidno dokonca ja z Vesmíru? Toto miesto musíte určite vidieť ako cez deň tak aj v noci.

NY Time Square1 Fotor2 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Time Square

7. World Trade Center

Po páde Dvojičiek bol na mieste tragédie postavený nový mrakodrap s názvom One World Trade Center. Ten je najvyžším mrakodrakopom New Yorku a teda aj na celej západnej pologuli. Má neuveriteľných 419 metrov čo je práve výška Dvojičiek.

World trade center F1 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
World trade centre

 

8. Empire State Building

Nezameniteľná silueta Empire State Buildingu sa týči nad celým New Yorkom.V poradí druhý najvyžší mrakodrap má 102 poschodí a prvenstvo najvyššieho mrakodrapu držal až 40 rokov, dokým ho nepredstihli Dvojičky.

Empire State Building2 1 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Empire State Building

9. Flariton Building

Táto budova vás upúta už na prvý pohľad svojou nepravidelnou architektúrou. 5th avenue je jediná ulica v celom new Yorku, ktorá nie je rovná, teda do pravého uhla,  ale ,, krivá,, a na tejto ulici nájdte aj Fraliton Building.

Flariton building1 Fotor1 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Flariton building

10. Oculus

Možno Oculus nie je najzámejšou pamiatkou v meste, avšak za návštevu urćite stojí. Zvonka má budova pripomínať holuba a vnútri nájdete menšie nákupné centrum rovnako ako stanicu metra.

NY Oculus1 Fotor2 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Oculus

11. Wall Street

Známa finančná štvrť Wall Street sa nachádza v dolnom Manhattane a nájdete tu aj sídlo burzy. Samotná budova burzy sa medzi ostatnými vysokými mrakodrapmi v tejto štvrti trocha stráca avšak určite ju spoznáte podľa 7 stĺpov, ktoré túto budovu charakterizujú a videli ste ju už v nejdenom filme.

Wall Street Fotor2 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Wall Street

 

12. Rockefellerovo observátorium

Rockefellerovo observátorium či Top of the Rock je najlepšie observátorium v meste. Z tohto mrakodrapu si užijete úžasný výhĺad na Empire State Building, World Trade Center či Central Park.

Empire State Building1 Fotor2 300x223 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Top of the Rock

 

13.Chrysler Building

Tento mrakodrap bol už neraz označený ako najkrajší na svete. Chrysler Building je charekteristický svojou stopňocitou strechou. Architektúra Chrysler buildingu sa radí do štýlu Art Deco a práve táto budova je najznámejśím predstaviteĺom tohoto štýlu.

Chrysler BuildingHyatt hotel 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Chrysler Building

14. China Town, New York

Zaujímavou štvrťou New Yorku je tiež China Town kde máte kde môžete polutovať v úzkych uličkách s farebnými obchodmi a kúpiť nejakú z čínskych špecialít. či už tradičné čínske jedlo alebo rôzne morské plody, ktoré tu nájdete na kaźdom rohu. Spleť farieb a ćínskych nápisov vytvára neoceniteľné čaro východu.

Chinatown drink Fotor1 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Chinatown

15. Little Italy, New York

Ďaľšou štvrťou, kde si môžete vychutnať lahodné jedlo je Little Italy. Od zvyšku Manhattanu sa líši aj výšku budov. V talianskej śtvrti nenájdete nijaké mrakodrapy, ale menšie farebné obytné domy s typickými schodami.

Little Italy F10 300x209 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Little Italy

16. MoMa-Museum of modern art

MoMa je skratka pre Museum of modern art, a teda múzeum moderného umenia. Toto múzeum v sebe skrýva diela svetoznámych umlelcov ako Vincent van Gogh (Hviezdna noc) , Salvador Dalí (La persisténcia de la Memória),  či Andyho Warhola (Gold Marilyn Monroe).

NY Moma2 Fotor2 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
MoMa

17. 9/11 Memorial

World Trade Center na mieste dnes už neexistujúcich dvojičiek možno nájsť dva pamätníky s menami všetkých obetí počas tragických udalostí 11. septembra 2001.

9 11 Memorial1 F3 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
9/11 Memorial

18.Guggenheim museum

Guggenheimovo múzeum v New Yorku ponúka zbierku svetoznámych umeleckých diel. Ďaĺšie Guggenheimove múzea sa nachádzajú napríklad v Benátkach a v Bilbau.

Guggenheim museum filer1 Fotor1 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Guggenheim museum

19. Macy’s, New York

Najväčie obchodné centrum sa nachádza práve v New Yorku. Macys má 6 poschodí a môžete si tam kúpiť oblečenie, šperky, doplnly do domácností, či mnoho ďaľších vecí od svetových návrhárov.

NY Macys Fotor1 Fotor3 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Obchodný dom-Macys

20. Washington Square park

Washington Square park je verejný park v Greenwich Village. Charakteristický je svojím víťazným oblúkom a často tu nájdete rôznych pouličných umelcov.

Washington Square1 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Washington Square park

21. Charging Bull

Charging Bull je brondzová socha býka vo finančnej štvrti. Len málo ľudí vie o tom, že tento agresívny býk symbolizuje finančnú prosperitu.

NY BULL Fotor2 300x241 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Charging Bull

22. United Nations, New York

V New York má sídlo aj Organizácia spojených národov, či OSN. Túto budovu ste už neraz videli v záberoch v televízii a teda hlavne vo večerných správach. Ůžasné je, že do OSN sa môžete ísť pozieť aj vy samy a to dokonca do pojednávacej siene.

NY OSN2 Fotor2 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Organizácia Spojených národov

23. St. Patricks Cathedral

Katedrála sv. Patrika je v New Yorku je niečo skutčne netradičné. Prechádzate sa spomedzi mrakodrapy a zrazu natrafíte na katedrálu. je skutočne hodná videnia a nájdete ju hneď pri Rockefellerovom centre.

NY St Fotor1 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
St. Patrick’s Cathedral

24. Intrepid, New York

Intrepid je vojnová loď, ktorá je dnes turistom dostupná ako múzeum vojnových prostrediedkov. Nájdete tu vojnové lietadlá všetkých druhov, helikoptéry, a dokonca môžete ísť aj do skutočnej ponorky.

Intrepid1 Fotor5 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Lietadlo na ľodi Intrepid

25. American museum of Natural History, New York

Už pri vstupe do tohoto úžasného múzea sa vám naskytne pohľad na najstaršiu nájdenú kostru dinosaurov na svete. Podľa archeológov zahynul tento alosaurus s brontosaurom pri páde meteoritu. V prípade, že nemáte zrovna čas na prehliadku celého múzea, odporúčam ísť aspoň do vstupnej haly, kde môžete vidieť tento významný paleontologický nález.

Museum of history and science NY 4 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
American Museum of Natural History

26. NBC Studio, New York

Štúdio NBC nájdete v Rockefellerovom centre a nakoľko je presklenné, šanca, že uvidíte nejakú slávnu osobnosť, s ktorou bude NBC práve robiť rozhovor je viac ako len pravdepodobná.

NBC NY Fotor3 300x225 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
NBC

27. Broadway, New York

Miesto svetových divadiel. Aj vy si môžete pozrieť predstavenia ako Fantóm opery, King Kong, Aladin, Harry Potter, či mnoho ďaľších.

Broadway3 300x228 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
Broadway

 

28. SoHo, New York

Názov štvrte SoHo vziklo ako skratka pre South of Houston Street. Voľakedy bolo SoHo považované za štvrť umelcov a o tom svedčilo aj veľké množstvo umeleckých galérii. Dnes je to hlavne štvrť  milovníkov nakupovania a outlétov.

Little Italy2 300x211 - New York- Zoznam 28 najúžasnejších miest v Big Apple
SoHo

 

Tak toto bol zoznam 28-najznámejších a najkrajších miest v New Yorku. Pevne verím, že ste našli inšpiráciu a dostatočne sa informovali o známych miestach New Yorku. Pokiaľ by ste sa o New Yorku radi dozvedeli viac, prosím prečítajte si cestovatelský blog s mojimi vlastnými zážitkami z mesta, ktoré nikdy nespí.