Crete-What-to-see

Kréta je najväčší grécky ostrov a nachádza sa v Stredozemnom mori. Patrí k významným archeologickým lokalitám, nakoľko tu boli nájdené pozostatky antických miest. Kréta je ostrov bohatý na históriu. Nájdete tu mnohé historické pamiatky, či zaujímavé prírodné úkazy, ako napríklad aj ružovú pláž. Čo všetko by ste na Kréta mali vidieť, a čo vám odporúčam spraviť či zažiť, nájdete v tomto článku.

Zoznam miest, ktoré na Kréta určite musíte vidieť:

1. Knossos

Snáď každý pozná grécku legendu o labyrinte s minotaurom. Tak práve tento labyrint sa údajne nachádza v paláci Knossos. Bohužiaľ je tento neuveriteľný príbeh iba čistou legendou, a labyrint s minotaurom by ste tam hľadali asi len márne. Nachádzajú sa tam ale iné zaujímavosti a niektoré k legende nadväzujú. K ďaľším, už trocha reálnejším pamiatkám patrí nástenná maľba delfínov, ktorá je známa snáď po celom svete. Okrem tohto tadiaľ vedie aj jedna z najstarších, podľa niektorých zdrojov dokonca najstaršia, dlaždená cesta na svete.

Kreta Kam4 1 300x220 - Kréta- Zoznam vecí, ktoré na tomto ostrove musíte spraviť

2. Pláž Elafonisi

Asi najkrajšia pláž Kréty sa nazýva Elafonisi. Je charakteristická rúžovým a zlatistým pieskom. More je tu krištáľovo modré a príjemné na kúpanie. Zaujímavý je aj ostrov Elafonisi, ktorý obklopuje krásna lagúna. Aj napriek tomu, že je pláž pomerne ťažko prístupná, je denno denne navštevovaná mnohými turistami a preto odporúčam prísť tam hneď ráno.

Kreta beach1 1 300x225 - Kréta- Zoznam vecí, ktoré na tomto ostrove musíte spraviť

3.Chania

Chania je hlavné mesto Kréty a hovorí sa o ňom, že je najkrajším mestom na ostrove. Nájdete tu mnoho reštaurácii a podnikov. Významným bodom v meste je maják La Laterne.Ďaľšou zaujímavou budovou je janičiarska mešita, či námestie Splatzia. Určite oporúčam prechádzku cez toto obdivuhodné mesto kde ulice lemujú ibišteky a sediaci gréci pokojne pozorujúc turistov.

fullsizeoutput da4 225x300 - Kréta- Zoznam vecí, ktoré na tomto ostrove musíte spraviť

 

ČO MUSÍTE SPRAVIŤ

1.jazdiť autom na krétskych cestách

Prečo by ste mali spoznať krétske cesty? Možno to znie skutočne podivne, ale pri jazde na miestych cestách sa človek skutočne zasmeje. Okrem iného samozrejme musíte byť aj opatrný. Do cesty vám totiž kedykoľkovek môže vbehnúť koza či iné zviera. Pôjdete mnohými serpentínami a pri jazde na miestnej diaľnici, zistíte, že predbiehanie v z pravého pruhu nie je nič nezvyčajné.

fullsizeoutput c92 300x225 - Kréta- Zoznam vecí, ktoré na tomto ostrove musíte spraviť

 

2. obzrite si ,,FAKE oblečenie”

Ktéta je jedným z miest, kde nájdete FAKE oblečenie na každom rohu.Ajekeď ja osobne fakové oblečenie nijako nepodporujem, pripadá mi nesmierne zaujímavé, ako jednoduché je na ostrove  nakéto oblečenie kúpiť. Turisti týmto výhodným ,,značkám” často podliehajú, a preto je aj väčšina ľudí na ostrove naoko draho oblečená. Snáď najvtipnejším momentom pre mňa bolo, keď som videla obchod, v ktorom si vy sami nakombinujete a vyfiltrujete, ako má vaše tričko vyzerať. Vyberiete si farbu, strih a samozrejme: ľubovoľnú značku…

fullsizeoutput c93 300x225 - Kréta- Zoznam vecí, ktoré na tomto ostrove musíte spraviť

 

3. ochutnať grécku kuchyňu

Gréci majú skutočne vynikajúcu kuchyňu. Veľmi oblúbeným jedlám tu patrí aj grécky šalát. Ten môžete ochutnať v každej reštaurácii na Kréte. Všetky reštaurácie vám samozrejme budú tvrdiť, že sú tie najlepšie, to samozrejme už ale budete musieť posúdiť vy sami. Pre milovníkov koláčov odporúčam ochutnať greek lemon pie a na večer si určite doprajte aspoň jedno uzo.

fullsizeoutput c90 300x225 - Kréta- Zoznam vecí, ktoré na tomto ostrove musíte spraviť

 

4.kúpte si špongiu vyrobenú z riasy

Na celom ostrove nájdete stánky,predávajúce rôzne magnetky, mušle, sošky a iné suveníry. Čo je ale pomerne zaujímavý výrobok, je tamojšia špongia. Zaujímavé na nich je, že sú  to vlastne riasy, ktoré sa teraz už umelo pestujú pre ľudí.

fullsizeoutput da6 225x300 - Kréta- Zoznam vecí, ktoré na tomto ostrove musíte spraviť

 

5. porozprávajte sa s Krétčanom

Gréci sú vo všeobecnosti neuveriteľne milí a veselý národ. Určite zažijete vtipné chvíle, pokiaľ sa aspoň s jedným takýmto obyvateľom Kréty porozprávate. Ajkeď ich angličtina nie je zvyčajne zrovna najlepšia, ich humor prevyšuje nedostatky.

fullsizeoutput c89 225x300 - Kréta- Zoznam vecí, ktoré na tomto ostrove musíte spraviť

 

6. Pozorujte východ a západ slnka

A na záver tu je aktivita určená hlavne pre romantikov. Pozorovanie západu, či východu slnka pri mori je naozaj krásna záležitosť. Niekedy sú aj každodenné veci, ktoré berieme ako samozrejmosť,tými najkrajšími vecami, ktoré nás v živote obklopujú 🙂

IMG 3899 300x225 - Kréta- Zoznam vecí, ktoré na tomto ostrove musíte spraviť

Ak sa budete chcieť dozvedieť o tomto ostrove viac, prečítajte si aj tieto tipy o tom, čo vidieť na Kréte: Kréta-turistický sprievodca

Dúfam, že sa vám tento článok páčil a že Krétu skutočne navštívite. Je to prekrásny ostrov, ktorý toho ponúka skutočne veľa. Naozaj sa máte  na čo tešiť!