Viedeň-15-miest-ktoré-by-ste-mali-navštíviť

Viedeň, hlavné mesto Rakúska, a jedno z najkrajších európskych destinácií vie návštevníkom dopriať skutočný cestovateľský zážitok. Môžete tu navštíviť Schönbrunn, letné sídlo Habsburgovcov, stratiť sa v tamojšom labyrinte, obdivovať morský život v Haus des Meeres, či zažiť skutočný adrenalín v zábavnom parku Prater. Toto všetko a omnohom viac toho Viedeň ponúka. Tu je zoznam 15 miest, ktoré by ste pri návšteve Viedne určite nemali vynechať.

1. Zámok Belvedere (Schloss Belvedere)

Jednou z najvýznamnejších pamiatok z čias Habsburskej monarchie je zámok Belvedere. Táto baroková stavba je sprístupnená verejnosti a nájdete tam dokonca aj múzeum s výstavou obrazov od Gustava Klimta a to vrátane jeho najslávnejšieho diela ,,Bozk.” Okrem toho má Belvedere aj naozaj krásne záhrady.

IMG 4117 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

 

2. Dóm sv. Štefana (Stephansdom)

Dóm sv. Štefana sa nachádza v historickom centre mesta a je to dominanta Viedne. Turisti tam môžu navštíviť katabomby a alebo vyjsť na jednu z dvoch veží, kde sa im naskytne krásny výhľad na celé mesto. Príležitostne sa v kostole konajú aj koncerty a lístky na ne sa dajú zvyčajne kúpiť aj priamo pred chrámom.

IMG 4100 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

3. Prater

Prater je neodmysliteľnou súčasťou Viedne. Tento zábavný park láka návštevníkov na zážitky na svoje obrie húsenkové dráhy a všemožné kolotoče.

IMG 8609 2 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

4. Zámok Schönbrunn (Schloss Schönbrunn)

Samozrejme úplne najdôležitejšou zastávkou vo Viedni je bývalé sídlo dynastie Habsburgovcov a teda zámok Schönbrunn. Medzi najznámejších panovník, ktorí tento zámok obývali patrí osvietenecká panovníčka Mária Terézia, cisár František Jozef I. a jeho manželka Alžbeta Bavorská, známa ako Sissi. Okrem návštevy samotného zámku sa tu môžete prejsť po zámockých záhradách a tiež navštíviť tamojšiu ZOO, ktorá patrí k tým najstarším na svete.

IMG 8606 2 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

 

5. Radnica (Wiener Rathaus)

Ďaľšou významnou viedenskou stavbou je mestská radnica. Oficiálne slúži ako sídlo starostu a guvernéra spolkovej krajiny Viedeň. Nájdtete ju na námestie Friedricha Schmidta, kde sa v decembri každroročne konajú populárne vianoňé trhy.

IMG 4114 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

6. Viedenská opera (Wiener Staatsoper)

Viedenská opera je jednou z najvýznamnejších opier na svetovej scéne. Nie nadarmo sa predsa o Viedni hovorí aj ako o meste hudobníkov. Otvorenie novej budovy opery spevádzala známa opera Don Giovanni od Wolfganga Amadeusa Mozarta.

IMG 8610 2 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

7. Kostol sv. Karola Boromejského (Karlskirche)

Jedným z najkrajśích viedenských kostolov je Kostol sv. Karola Boromejského, zvaný tiež Kostol sv. Karola. Táto sakrálna stavba sa nachádza na námestí Karlsplatz a spoznáte ju aj vďaka jej dvom masívnym stĺpom. Architektúra tohoto kostola je pomerne odlišná od ostatných chrámov v meste.

IMG 4105 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

8. Hundertwasserhaus

Pôvodným účelom domu Hundertwasserhaus bolo ubytovanie sociálne slabších rodín. Avšak dnes predstavuje táto stavba jednu z najnavštevovanejších pamiatok vo Viedni. Dom dostal svoje meno po jeho architektovi-Hundertwasserovi, ktorý sa snažil stvárniť myšlienky. Fasáda a ani vnútro domu nie sú teda vôbec rovné, ako klasické domy. Celý objekt je kľukatý, má nerovný povrch a interér aj exteriér je porastený zeleňou.

IMG 4116 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

9. Nákupná pasáž

Historické centrum mesta má skutočne rozmanitú nákupnú pasáž. Nájdete tam naozaj veľa významných módnych značiek ako je Louis Vuitton, Versace, či Gucci až po fast fashion značky ako Zara a H&M. Ak však nechcete zrovna nakuovať v centre mesta, tak dobrým nákupným spotom je aj Mariahilfer Straße, ktorá je jednou z najdlhších a najväčších nákupných ulíc vo Viedni.

IMG 4108 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

10. St. Peters church

K najznámejším viedenským kostolom patrí aj barokový kostol sv. Petra, ktorý sa nachádza v historickom centre Viedne.

IMG 4106 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

11. Labyrinth

Prírodné bludisko vo Viedni predstavuje atrakciu pre deti aj dospelých. Nachádza sa pri zámku Schönbrunn a vstup je úplne zadarmo. Nie je vôbec náročné sa v tomto bludisku stratiť, našťastie ale nie je natoľko veľké, že by ste tam museli stráviť niekoľko hodín hľadaním východu. Takže za takýto zážitok sa návšteva bludiska naozaj oplatí.

IMG 8605 2 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

12. Hofburg

Hofburg patrí k najznámejším pamiatkám z čias habsburskej monarchie a zároveň to je jedno z najnavštevovanejších miest vo Viedni. Tento palác slúžil habsburskej monarchii už od 13. storočia a tiež bol rezidenciou cisárov rímskej ríše.

IMG 4109 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

13.Burggarten

Hneď vedľa Hofburgu sa nachádzajú krásne kráľovské záhrady, ktoré sú úplne sprístupnené verejnosti. Domáci, ale aj turisti si tu zvyknú robiť pikniky a alebo si dajú kávu v reštaurácii hneď vedľa Domu motýľov.

IMG 4111 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

14. Volkssgarten

Takisto ako Burggarten, aj Volksgarten je verejný park vo Viedni. Tu kvitnú krásne ružu a celková atmosféra parku je veľmi pokojná. Záhrade domuje napodobnenina aténskej akropoly.

IMG 4110 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

15. Naturwissenschaftsmuseum

Pre nadšoncov muzeí, Viedeň má širokú zbierku vo svojom múzeu prírodných vied. Nájdete tu bohaté exempláre vzácnych kameňov, zvieratá z celého sveta, ale dokonca aj kostry pravekých dinosaurov.

IMG 8608 2 300x225 - Viedeň-15 miest vo Viedni, ktoré sa oplatí navštíviť

 

Koľko zo spomínaných miest ste už vo Viedni stihli navštíviť? Ak sa vám tieto tipy páčili, určite si prečítajte aj článok o romantickej rakúskej dedinke Hallstatt.