Milan-Duomo

Miláno je mesto na severe Talianska. Je to veľké ekonomické centrum a patrí k najbohatším mestám v Európe. Ľudia si Miláno často spájajú hlavne s módou. Avšak okrem mnohých obchodov a butikov slávnych návrhárov tu nájdete aj chutné jedlo, svetoznáme umelecké diela, či historické pamiatky.

Zoznam 5 miest, ktoré musíte v Miláne určite navštíviť:

1. Milánsky dóm

Najznámejšou pamiatkou Milána je pravdepodobne Milánsky dóm. Tento obdivuhodný kostol je tretí najväčší na svete. Slúži ako sídlo milánskeho arcibiskupa a je denno denne navštevovaný turistami z celého sveta.  Je charakteristický svojou mravobielou farbou a je často označovaný ako symbol mesta.

fullsizeoutput dba 300x229 - Miláno-mesto módy a rozmanitej kultúry

 

2. Obraz Poslednej večere

Obraz Poslednej večere sa nachádza v kostole Santa Maria della Grazie. Jedná sa o veľkú nástennú maľbu od svetoznámeho maliara Leonarda da Vinciho. Zobrazuje Ježiša Krista pri Poslednej večeri v momente, kedy oznamuje, že ho jeden z apoštolov zradí. Dôležitými sú hlavné gestá a mimika, kvôli ktorým tento obraz pobúril mnohých ľudí a na jeho základe vzniklo mnoho konšpirácii. Napríklad aj tá, že jedným z apoštolov na obraze je Mária Magdalena, a teda žena. Zaujímavým faktom je aj to, že počet rúk na obraze nesedí s počtom osôb, alebo aj nepravidelné vykrútenie jednej z nich. V kostole bohužial nie je dovolené originálnu fresku fotiť, preto aj moja fotka je len zobrazenie obrazu z istého letáka. Maľa totoho obrazu trvala Leonardovi 2 roky a bola niekoľkokrát vážne poškodená.

Posledná večera 300x172 - Miláno-mesto módy a rozmanitej kultúry

 

3. Divadlo La Scala

Jedným z najznámejších divadiel na svete je La Scala v Miláne. Snom mnohých umelcov je vystupovať práve v tomto svetoznámom divadle a diváci za takéto vystúpenia radi zaplatia. Bežná cena jedného lístka sa pobybuje okolo 300 eur, čo určite nie je malá suma.

La Scala 300x225 - Miláno-mesto módy a rozmanitej kultúry

 

4. Gáleria Viktora Emanuela II.

Táto 150 rokov stará nákupná galéria je pomenovaná podľa kráľa Viktora Emanuela II. Nachádza sa hneď pri katedrále a môžete sa cez ňu dostať aj k divadlu La Scala. Nájdete tu luxusné módne značky ako napríklad Gucci, Prada, Luis Vuitton, ale aj reštaurácie kaviarne či dokonca fast foody.Ajkeď nepatríte zrovna k nákupným maniakom, túto nákupnú galériu treba vidieť, keďže patrí k najnavštevovanejším miestam v Miláne.

Milano nákupná galéria2 300x225 - Miláno-mesto módy a rozmanitej kultúry

 

5. Kostol Santa Marie della Grazie

Tento už spomenutý kostol je zapísaný  do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa tam obraz poslednej večere, čo ale nie je jediný dôvod, prečo je denno-denne navštevovaný turistami. Tento kostol má zaujímavú architektúru a určite sa ho oplatí navštíviť.

Milano1 300x225 - Miláno-mesto módy a rozmanitej kultúry

 

Tak toto boli najznámejšie pamiatky tohoto talianskeho mesta. Miláno je skutočne obdivuhodné a v každom prípade stojí za vašu návštevu. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac aj o iných talianskych miestach tak odporúčam prečítať si Zoznam 7 najkrajších miest Talianska.