Švajčiarsko-Zürich

Švajčiarsko, malý štát v strednej Európe s veľmi bohatou kultúrou.Mnoho ľudí si túto krajinu spája hlavne s bankami, syrom, čokoládou, drahými hodinkami a  lyžovaním. V skutočnosti toho ale ponúka Švajčiarsko omnohom viac, a to napríklad turistické destinácie, ktoré by mal navštíviť každý správny cestovateľ. Švajčiarsko toho ponúka skutočne veľa. V tomto článku vám predstavím aspoň 4 úžasné miesta tohoto štátu, ktoré určite musíte navštíviť.

1.Bern

Bern je hlavným mestom Švajčiarska, napriek tomu patrí medzi menšie mestá a takisto má iba okolo 140 tisíc obyvateľov. Cez Bern preteká rieka Aare.  Patrí medzi svetové dedičstvo UNESCO a to aj pre jeho krásne  centrum. Hlavnými pamiatkami v meste sú historické vežové hodiny, medvedí park Bärengraben, či švajčiarsky parlament. Za zmienku určite stojí aj to, že v tomto meste môžete navštíviť aj dom Alberta Einsteina, ktorý tu žil a pracoval. Nájdete tu aj vedecko-výskumné stredisko Cern s atómovým urýchlovačom. Vstup je ale samozrejme možný iba s prehľiadkou.

Bern 300x241 - Švajčiarsko- Krajina s bohatou kultúrou, ktorú určite musíte navštíviť
Mestské vežové hodiny

2. Zürich

Zaujímavé je, že Švajčiarsko vôbec nie je takpovediac ,,koncentrované” do jedého mesta, a teda toho hlavného.Okrem Bernu je tu aj mnoho ďaľších úžasných miest.Jedným z nich je napríklad Zürich. Znova sa ráta medzi menšie mestá s malým počtom obyvateľov. Leží pri Zürišskom jazere, čo len prispieva ku kvalite miestneho bývanie. Pozemky v tejto lokalite sa radia medzi najdrahšie na svete a aj pokiaľ financie máte, je náročné tu nejaký pozemok kúpiť, keďže sa ľudia takýchto cenných nehnuteľností len neradi vzdávajú. Zürich tiež ponúka veľmi kvalitné vysokoškolské vzdelanie. Zaujímavosťou je, že práve tu sídlia viaceré svetoznáme banky, ako napríklad UBS či Credit Suise.

Bern1 300x225 - Švajčiarsko- Krajina s bohatou kultúrou, ktorú určite musíte navštíviť

 

3. Ženeva

Tak ako aj mnohé iné švajčiarske mestá, leží aj Ženeva pri jazere, a to konkrétne pri ženevskom. Sídli tu mnoho svetových organizácií ako napríklad OSN  či WHO. Patrí k významným bankovým a obchodným centrám. Tiež sa tu koná ženevský autosalón, ktorý navštevujú turisti z celého sveta. Nadšenci filozofie možno radi navštívia rodný dom Jeana Roussea,avšak  tí, ktorí  hladajú niečo ešte významnejšie a monumentálnejšie, sa určite potešia pohľadu na ženevskú fontánu, ktorá vystrekuje vodu až do neuveriteľných 140 metrov!

Geneva4 300x225 - Švajčiarsko- Krajina s bohatou kultúrou, ktorú určite musíte navštíviť

 

4. Mont Blanc

Mont Blanc je najvyššou horou v celej Európe. Leží na hraniciach medzi Francuzskom a Talianskom, avšak mnohí túto 4808 m.n.m. vysokú horu pripisujú práve Švajčiarom. Známy je aj montblanský tunel,ktorý má viac ako 11 km a jeho stavba trvala až 13 rokov.Na vrchol Mont Blancu vedú 4 turistické chodníky, a však možno bezpečnejší spôsob, akú túto horu viedieť, je dostať sa tam lanovkou, ajkeď nie je zrovna najlacnejšia. Síce vás nevyvezie priamo na vrchol Mont Blancu, ale na vedľajší o niečo menší vrch, z ktorého si užijete prekrásny výhľad na najvyššiu horu Európy.

Mont Blanc 258x300 - Švajčiarsko- Krajina s bohatou kultúrou, ktorú určite musíte navštíviť

 

Tak toto boli 4 zaujímavé a často navštevované miesta vo Švajčiarsku, krásnej krajine, ktorú určite treba navštíviť. K ďaľším známym turistickým destináciám patrí napríklad aj mesto San Moritz, so svetoznámimi lyžiaskými strediskami. Je len na vás, ktoré mestá vo Švajčiarsku navštívite, samozrejme najlepšie všetky. 🙂

Pokiaľ ba vás zaujímali aj výlety respektíve návštevy okolitých krajín, neďaleko Švajčiarska sa nachádzajú napríklad mestá ako Miláno, či rovno štát Lichtenštejsko s hlavným mestom Vadúzom, ktoré takisto stoja za návštevu.