Drážďany-továreň-na-tabak-yenidze

Drážďany patria k najnavštevovanejším miestam Nemecka a je to hlavné mesto spolkovej krajiny Sasko. Vďaka pestrej  zbierke umenia a pamiatok získali Drážďany prezývku Frorencia na Labe. Ja som ich navštívila toto leto a mesto sa mi skutočne páčilo.

S priateľom sme pricestovali z Prahy, odkiaľ trvala cesta autobusom už iba 2,5 hodiny (z toho 40 minút sme stávili na colnej kontrole :D) Z hlavnej stanice nebol už nijaký problém dostať sa do centra mesta, kde sme navštívili drážďanské najznámejšie pamiatky.

Dresden Frauenkirche 300x225 - Drážďany- návštívte Florenciu na Labe
Frauenkirche

 

1.  Yenidze

Kto by bol povedal, že práve v Drážďanoch nájdeme takú peknú orientálnu stavbu. Pravda ale je, že napriek mnohým orientálnym prvkom sa nejedná o nijakú mešitu, ale o továreň na tabak. O tomto fakte, som sa dozvedela až vo vnútri budovy, keď som sa silou mocou chcela dostať pod kupolu. Nanešťastie je táto ,, mešita pre verejnosť zavretá.”

Dresden mosque 300x225 - Drážďany- návštívte Florenciu na Labe

 

2. Frauenkirche

Dominantou Drážďan je kostol s menom Frauenkirche. Nakoľko drážďany museli počas druhej sv. vojny čeliť tkz. kobercovému útoku, ktorý okrem toho, že, pripral o život 25 000 ľudí, tak zničil takmer celé mesto. Výnimkou nebol ani Frauenkirche, ktorý bol zrekonštruovaný iba pred 15timi rokmi. Zaujme vás svojou netradičnou architektúrou a pestrým barokovým interiérom.

 

Frauenkirche inside 300x225 - Drážďany- návštívte Florenciu na Labe

3. Fürstenzug Dresden

Aj Drážďany ponúkajú turistom umelecký zážitok. Nájdete tu najväčšiu nástennú malbu na svete. Porcelánový obraz Fürstenzug znázorňuje 34 saských panovníkov počas ich dobývanie. Túto maľbu nájdete len kúsok od Frauenkirche a čo je najlepšie,  jeho návšteva nestojí absolútne nič.

Dresden Malerei 300x225 - Drážďany- návštívte Florenciu na Labe

4. Kunststoffpassage

Pokiaľ máte radi moderné umenie, tak aj táto umelecká pasáž by mala patriť do vášho zoznamu miest, ktoré musíte navštíviť. Nájdete ju v Dresden Neustadt. Pozostáva z piatich budov, ozdobených podľa rôznych štýlov a navrhnutých rôznymi architektmi. Njaznámejším sa stal modrý dom s potrubím. Zaujímavé je, že keď prší, voda v rúrach má údajne robiť hudbu. Ja som túto pasáž navštívila počas krásneho slnečného dňa, tak bohužiaľ tento fakt overiť neviem.

Dresden Kunstpassage2 300x225 - Drážďany- návštívte Florenciu na Labe

 

5. Dresden Zwinger

Väčšina ľudí Drážďany spája práve s Zwingerom. Je to jedna z najznámejších barokových stavieb v celom Nemecku. Nájdetu tu 3 významné  umeleckéh múzeá vrátene múzea porcelánu. Tento zámok je turistom voľne sprístupnený a bezpochyby stojí za návštevu. Viac o výstavách sa dozviete na oficiálnej stránke drážďanského Zwingera.

Dresden Zwinger 300x225 - Drážďany- návštívte Florenciu na Labe

 

Páči sa vám Nemcko a chcete navštíviť aj iné mestá? Pozrite sa do automobilového mesta Stuttgart, technického Mníchova, či kraśnej dedinky Dinkelsbühl.