Kyiv-Motherland monument

Kyjev je bezpochyby jedno z najviac podceňovaných miest v celej Európe. Veď kto by predsa neuprednostil romantický Paríž, kráľovský Londýn, či historický Rím pred takou komunistickou Ukrajinou?  Pravda je ale taká, že Kyjev aj vďaka bohatej barokovej výzdobe chrámov a celkovej atmosféra mesta, ktorá vás zavedie do minulosti patrí k naozaj najúžasnejším mestám sveta.

Z Bratislavy, či z Viedne sa do Kyjeva dostanete skutočne za babku. A aké pamiatky a miesta by ste tam mali navštíviť? Odpoveď nájdete v tomto zozname 15tich miest, ktoré v Kyjeve jednoducho musíte vidieť.

 1. Chrám sv. Ondreja

Chrám sv. Ondreja je právom považovaný za jeden z najkrajších kostolov v Kyjeve a možno dokonca aj v celej Ukrajine. Už z diaľky vás zaujme svojím sýto-tyrkysovým sfarbením a jeho barokovou ozdobnosťou, ako napríklad zlatými dekoráciami. Tento chrám sa týči na kopci nad riekou Dneper a bezpochyby patrí byť na váš zoznam miest, ktoré v Kyjeve musíte navštíviť.

Smoothed21 tyrys 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

2. Motherland monument

Ako súčasť múzea histórie Ukrajiny a II. sv. vojny vznikol aj tento obrovský monument. Patrí dokonca nie len k najvyšším sochám v Európe, ale aj vo svete. Konkrétne obsadila socha Motherland monument v zozname najvyžších sôch sveta neuveriteľné 23. miesto. Pre predstavu, tento pamätník je teda omnohom vyžší ako Socha Slobody v New Yorku.

Smoothed7 Motherland 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

3. Najhlbšie metro na svete má práve Kyjev

Kto by povedal, že svoje prvenstvo získa Ukrajina práve v najhlbšom metre. Stanica metra Arsenalnaya sa nachádza až 105,5  metrov pod zemou. Ak sa chcete dostať skutočne najhlbšie, ako sa len dá, nevyhnete sa dvom dlhočíznym eskalátorom, na ktorých sa povozíte až cez 5 minút.Možno vám to nepripadá až tak dlho, ale úprimne, už ste niekedy boli tak dlho na eskalátoroch? Napriek tomu, že samotná zástavka metra nie je nijako veľmi zaujímavá, tak najhlbšie metro na svete predsa vidieť musíte, a tak si do vášho zoznamu nezabudni pripísať aj túto zastávku. Do pozoru dávam aj fakt, že žetón do metra, s ktorým sa môžete prepravovať takpovediac celý deň, stojí príjemných 30 centov.

Smoothed24 metro 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

4. Chrám sv. Vladimíra

Tento chrám prehliadnete asi len veľmi ťažko. Žiari na vás totiž svojou sýto-žltou farbou a jeho modré vežičky s hviezdami vás takisto určite zaujmú. Chrám sv. Vladimíra je postavený v rusko-byzantskom architektonickom štýle a patrí k najvýznamenjším stavbám v Kyjeve.

Smoothed16 žltý kostolík 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

5. Francúzska štvrť, Kyjev

Skutočne to, čo vidíte na nasledujúcej fotke, nie je ani zďaleka železná lady z Paríža, či Las Vegas. Verili by ste tomu, že aj Kyjev má svoju vlastnú Eiffelovu vežu? Táto Eiffelovka sa nachádza v starej francúzskej štvrti. Bohužiaľ vás ale musím sklamať a oznámiť vám, že táto zaujímavá stavba je priamo sprístupnená len obyvateľom tamojšej štvrte. Ak sa chcete k nej dostať naozaj blízko a nie len obdivovať a fotiť za plotom, tak treba požiadať niekoho z domácich aby vám otvoril. Nám ale napríklad  úplne stačilo pozrieť si ukrajinskú Eiffelovku aj cez ten plot.

Smoothed6 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

6. Kostol sv. Sofie

Kostol sv. Sofie ja nazývaný aj Chrám sv. múdrosti je podobne ako Chrám sv. Múdrosti v Istanbule, zasvatený Božej múdrosti. Patrí pravoslávnej cirkvi a upúta vás, tak ako aj iné kyjevské chrámy svojou ozdobnosťou a variáciou farbieb. Tentokrát je strecha kostola sýto zelená a krásny pohľad sa vám na tento kostol naskytne práve z hora, nakoľko hneď vedľa sa nachádza výhliadková veža.

SmoothedKyjev19  300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

7. Oblúk priateľstva ľudu

Tento titánový 60-metrový oblúk bol vybudovaný ako pomník symbolizujúci priateľstvo medzi Ruskom a Ukrajinou. Počas speváckej súťaže Eurovízia 2017 bol tento oblúk namalový ako dúha a bol označený ako symbol diverzity.

Smoothed11 oblúk 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

8. Street art, Kyjev

Okrem vyšperkovaných barokových kostolov a gigantických sôch sa ale Kyjev pýši aj krásnym street art. Počas prechádzky mestom natrafíte minimálne na jednu maľbu na obytnom dome. Väčšina týchto výtvarných diel je vysoko umelecky hodnotená a preto aj mestké street art patrí k veciam, ktoré by ste mali v Kyjeve vidieť a zažiť.

Cleand22 street art 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

9. Zlatá brána Kyjeva

Táto netradičná stavba vás zaujme už na prvý pohľad. Pravda je, že sa koncepčne do historického centra mesta vôbec nehodí. Naopak jej hodnota je obrovská. Táto brána bola totiž postavená už v 11. storočí a predstavuje historickú bránu do mesta. Voľakedy bola prezývamná aj ako Zlatá brána Konštantínopolu. Mnoho ľudí však tvrdí, že na prvý pohľad im pripomína skôr východouázisjkú architektúru. No uznajte, nepripomína vám táto brána nejakú stavbu v Číne?

Smoothed17 gate 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

10. Lavra bell tower

Táto až 96 metrov vysoká veža je skutočnou jednou z dominánt Kyjeva. Okrem krásnej barokovej výzdoby sa ale môžete tešiť ešte na jednu vec! Lavra bell tower je totiž turistom sprístupnená ako výhľiadková veža a bola by naozaj škoda nevyužiť počas návštevy Kyjeva možnosť vidieť mesto z vtáčej perspektívy.

Smoothed10 Lavra 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

11. Nová francúzska štvrť

Ďaľším zaujímavým miestom na Ukrajine je nová francúzska štvrť hlavného mesta. Tak isto, ako tá predchádzajúce s Eiffelovkou, aj táto so sebou priniesla výrazné francúzske prvky. Pretentokrát sa tam pýši Víťazní oblúk. Napriek tomu, že nie je ani zďaleka tak veľký ako v Paríži, nie je to ani stavba, akú by ste uprostred Kyjeva zrovna čakali.

Smoothed5 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

12. Katedrála sv. Michala

Jednou z najkrajších ortodoxných stavieb Ukrajiny je aj chrám sv. Michala. Zaujme vás svojou sýto modrou farbou a typickými zlatými vežičkami. Určite ale stojí za to, ísť sa pozrieť aj dovnútra, zlato sa tam blyští z každej strany.

Smoothed12 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

13. Múzeum Černobyľu, Kyjev

Plánovali ste výlet do Černobyľu, avšak bojíte sa radiácie, alebo vám to proste len pripadá príliš ďaleko? Ako menšia útecha vám môže poslúžiť Múzeum Černobyľu. Tam nájdete zachované predmety z Černobyľu a aj priamo z elektrárne. Bohužiaľ vás ale musím upozorniť na to, že väčšina textu tam je napísaná v azbuke a do angličtiny preložili len málo z toho.

Smoothed13 Chernobyl 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

14. Námestie nezávislosti, Kyjev

Námestie nezávislosti, inak nazývané aj Majdan je hlavné a zároveň najväčšie námestie v Kyjeve. Ľudia si ho avšak spájajú hlavne s nepokojmi a protestami z roku 2014, kedy bola značná časť námestia v plameňoch. Dnes vás Majdan ohromí svojou veľkosťou a možno vás prekvapí, že pod týmto námestím sa skrýva aj obrovské nákupné centrum.

Smoothed12 námestie 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

15.Bessarabia market

Bessarabia, alebo bessarabský market je krytá tržnica s orientálnymi, arabskými, ale aj domácimi surovinami. Nájdete tu zaváraniny od lokálnych výrobcov, ale aj ruské cukríky a sušené ovocie z Uzkekistanu. Najzaujímavejším bol asi rozmanitý trh s mäsom. Práve tu nájdete priamo pred vami vyvesené prasačie hlavy s mozgami a ešte stále vsadenými očami. Práve tento sortiment nemusí byť úplne pre každého. Avšak návšteva tohto miesta je neodmysliteľnou súčasťou spoznávania Kyjeva.

Smoothed14 Bessarabia 300x225 - Kyjev-Zoznam 15 miest, ktoré musíte vidieť

 

 

Mnohí ľudia sa pri pomyslení na návštevu Kyjeva len zamračia a povedia: ,, Radšej pôjdem niekam, kde je pekne.” A takéto reakcie počuť sktočne často. Avšak akým spôsobom by sme spoznávali svet, ak by sme sa chodili pozerať len na tie najkrajšie miesta? Navyše, ako ste mohli vidieť, Kyjev je rozmanitejšie mesto, ako ste si možno doteraz mysleli. Ak sa vám článok páčil. alebo k nemu máte nejaké otázky, či pripomienky, prosím nezabudnite tu zanechať nejaký ten komentár. 🙂