Stockholm-metro-art

Hlavné mesto Švédska, Štokholm, sa ako jedno z mála miest môže pýšiť prekrásnymi stanicami metra. Je stereotypom, že práve stanice metra sú úzko späté so špinou, smradom, či bezdomovcami. V Štokholme ale určite nie. Už v 50tych rokoch minulého storočia začali stanice nadobúdať  umelecký vzhľad, za čo vďačíme štokholmským umelcom. Aj dnes patrí švédske metro art k jedným z top atrakcií, ktoré každý turista musí vidieť.

Toto je zoznam 8 najkrajších staníc metra, ktoré určite stojí za to navštíviť.

1. T-Central station, Štokholm

Linka: modrá

Srdcom štokholmského metra je stanica metra T-Central, ktorá patrí k prvým staniciam, s výnimočnou podobou. Najkrajšiu časť tvorí nástupisko s modrými farebnými ornamentami, ktorú nájdete na modrej linke. Na tejto stanici je každé jedno nástupisko inak vyzdobené. Kto by povedal, že práve stanica metra môže byť tak veľkým lákadlom pre turistov.

T Central 300x225 - Štokholm-Metro Art-Zoznam 8 najkrajších staníc metra

2. Rådhuset station, Štokholm

Linka: modrá

Výrazne červeno-hnedá stanica metra menom Rådhuset vás zaujme hlavne svojí sfarbením. Svojim vzhľadom má pripomínať skutočnú jaskyňu. Pripomína podľa vás Rådhuset autorov zámer?

RADHUSET 300x225 - Štokholm-Metro Art-Zoznam 8 najkrajších staníc metra

3. Stadion station, Štokholm

Linka: červená

Táto stanica poteší hlavne všetkých instagramerov, vyhľadavájúcich takéto farebné spoty na očarujúce fotky. Skutočne krásna stanica je Stadion Station. Modrá farba tejto stanice má symbolizovať fakt, že aj keď ste v podzemí, modrá obloha je len kúsok nad vami.

Stadion station 300x208 - Štokholm-Metro Art-Zoznam 8 najkrajších staníc metra

 

4. Akalla station, Štokholm

Linka: modrá

Pre zmenu len jednofarebná stanica Akalla sa nachádza na modrej linke. Žltá farba tejto stanice má symbolizovať pozitivizmus a každodennú radosť. Ako sa cítite vy pri pohľade na toto umelecké dielo?

Akalla 1 300x222 - Štokholm-Metro Art-Zoznam 8 najkrajších staníc metra

5. Solna Centrum station, Štokholm

Nevyzerá táto stanica ako brána do pekla? Pôvodne mali byť steny stanice Solna Centum iba zeleno-červené, avšak neskôr sa tam popridávali aj maľby s politickým kontextom, ktoré tiež majú pripomínať fakt o nízkom počte obyvateľov na švédskom vidieku.

Solna Station 300x225 - Štokholm-Metro Art-Zoznam 8 najkrajších staníc metra

6. Tekniska Högskolan, Štokholm

Linka: červená

Stanica Tekniska Högskolan vznikla až 150 rokov po založení tamojšej technickej školy a to s účelom uľahčiť prepravu študentom ako aj učiteľom. Na tejto stanici dnes nájdete rôzne prvky súvisiace s vedou a technikou a to napríklad Koperníkov heliocentrizmus, Newtonove 3 zákony pohybu, či da Vinciho pokus o lietajúci stroj. Čo ale musíte na tejto stanice vidieť tiež, sú farebné eskalátory, veď v akom inom meste už len niečo také nájdete?

Tekniska högskolan 300x225 - Štokholm-Metro Art-Zoznam 8 najkrajších staníc metra

7. Tensta Station,Štokholm

Linka: modrá

Tensta Station je spleťou farebnej dekorácie rôznych zvierat a prírodných úkazov. Štokholm sa už v 70-tych rockoch stal domovom pre rôzne etnické skupiny. Zvykli byť ubytovaní mimo centra a jednou z takých štvrtí bola aj Tensta. Stanica sa pýši farebnou a rôznorodou dekoráciou práve pre podporu rôznorodosti ľudí.

Tensta station 300x225 - Štokholm-Metro Art-Zoznam 8 najkrajších staníc metra

8. Kungsträdgården-station, Štokholm

Linka: modrá

Stanica Kungsträdgården je konečná zastávka modrej linky. Meno je odvodené od historických kráľovských záhrad, ktoré sa nachádzajú nad stanicou. Dominujúcimi farbami tu je biela, červená a zelená. Tento výber určite nie je náhodný, sú to farby starých kráľovských záhrad. Všetko na tejto stanici totiž symbolizuje historické dianie nad stanicou. Dokonca aj sochy, ktoré tam nájdete sú presnými replikami tých v Makalösovom paláci. Okrem toho zelená symbolizuje výnimočnú floru v KungsträdgårdenRaz bol dokonca na stene stanice nájdený nový druh huby s veľmi nezvyčajnou DNA.

 

Kunstraggarden 300x225 - Štokholm-Metro Art-Zoznam 8 najkrajších staníc metra

 

Štokholmský metro art skutočne pridáva mestu na atraktivite a výnimočnosti. Čo by ste ale mali okrem škokholmských staníc v hlavnom meste Švédska navštíviť, sa dozviete v článku Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky sevru.

www.kiwi.com/deep?affilid=sofiavrabkovaflightstomadeira&currency=EUR&departure=anytime&destination=dubai_ae&lang=en&origin=DK&return=anytime&returnFromDifferentAirport=false&returnToDifferentAirport=false