Špania-Dolina-cestovanie

Špania Dolina je unikátna obec pri Banskej Bystrici. Turisti toto miesto obľubujú hlavne vďaka prekrásnej panoráme obce zasadenej do prostredia Starohorských vrchov, ktorej dominuje kostol Premenenia Pána. Vďaka ťažbe medenej rudy a striebru zohrala Špania Dolina už v minulosti významnú úlohu. Dnes tam síce ťažba neprebieha, ale stále tam nájdete až 85 pôvodných baníckych domov a niektoré banícke šachty.

Spania dolina príroda 300x225 - Špania Dolina-Najkrajšia obec na Slovensku

Kostol Premenenia Pána

Tento kostol je dominantou celej obce a bol postavený v roku 1254. Dostanete sa k nemu z parkoviska po 180tich krytých schodoch. Avšak najlepší zážitok budete mať z tejto historickej pamiatky, ak sa na ňu pozriete z tamojšej vyhliadky Halda Maximiliána.

Spania dolina kostol 300x225 - Špania Dolina-Najkrajšia obec na Slovensku

Vyhiadka-Halda Maximilián

Na obec Špania Dolina sa Vám naskytne úplne najkrajší pohľad z vyhliadkového miesta Halda Maximiliána. Vstup na túto vyhliadkovú plošinu je úplne zadarmo. Jediná vec, ktorú musíte podstúpiť, aby ste sa na ňu dostali je približne 10-20 minútová prechádzka. Dá sa tam ísť aj cez historické banícke domy, ako aj cez pekný les.

Špania Dolina 1 300x225 - Špania Dolina-Najkrajšia obec na Slovensku

 

Baníckyorloj-Špania Dolina

Banícky orloj je unikátny orloj, pozostávajúci z dvoch skál, ktoré každú hodinu otvárajú a celá scenéria vyobrazuje náročnú prácu baníkov. Práve v Banskobystrickom kraji má beníctvo pestrú históriu, na čo poukazuje aj táto umelecká pamiatka.  Baníci tam búchajú do skál a postupne vynášajú rudy a striebro zo šachty. Tento orloj nájdete priamo vedľa parkoviska pri schodoch ku Kostolu Premenenia Pána.

BANÍCKY ORLOJ 300x225 - Špania Dolina-Najkrajšia obec na Slovensku

Banícke domy

Obec Špania Dolina patrí k pamiatkovým rezerváciám ľudovej architektúry a to vďaka tamojším 85 originálnych baníckym domom. Celá obec pozostáva z pekných dreveníc a chalúp, čo vytvára v obci skutočne romantickú atmosféru.

Banícke domy 300x225 - Špania Dolina-Najkrajšia obec na Slovensku

Špania Dolina je obklopená krásnou prírodou

Okrem historických pamiatok ponúka Špania Dolina turistom ja úžasnú prírodu. Okrem návštevy obce môžu turisti zájsť aj do okolitých hôr, kde nájdu niekoľko turistických chodníkov. Na ceste môžete dokonca vidieť vchody do originálnych baní, kde sa v minolosti ťažila medená ruda so striebrom.

Spania dolima príroda 300x225 - Špania Dolina-Najkrajšia obec na Slovensku

Špania Dolina koláž 300x225 - Špania Dolina-Najkrajšia obec na Slovensku

 

Špania Dolina je skutočne unikátnou slovenskou obcou a je hodná návštevy. Počas výletu odporúčam aj zastávku v Banskej Bystrici, ktorá je od Španej Doliny vzdialená iba 14 km. Pokiaľ vás zaujímajú aj slovenské drevené kostolíky, tak neďaleko nájdete aj drevený kostolík Hronsek.