Alberobello-Puglia

Alberobello je rozprávková dedinka v južnom Taliansku situovaná v regióne Puglia. Ak chcete toto čarovné miesto navštíviť, v prvom rade bude váš let smerovať do najväčšieho mesta v regióne a to do Bari. Odtadiaľ je Alberobello, vzdialené len 40 km a je to hlavné turistické lákadlo v okolí. Zaujme vás hlavne svojou charakteristickou architektúrou a tzv. trulli domčekmi.

Alberobello6 300x225 - Alberobello-rozprávková dedinka v južnom Taliansku

Alberobello-Ako sa tam dostať?

Do dedinky Alberobello sa dostanete najlepšie z mesta Bari. Tam lieta pravidelná linka z Viedne (zvyčajne ju nájdete aj medzi akciovými letenkami). Z mesta Bari je dedinka vzdialená už len 40 km. Avšak keď sme tam chcela ísť ja s priateľom, tak sme zrovna zastihli výluku a namiesto zvyčajne 1-hodinovej cesty, (ako uvádza aj aplikácia Rome to Rio) sme išli do Alberobella až dlhé 3 hodiny. Bez výluky trvá cesta okolo hodiny a dá sa tam ísť priamo autobusom. My sme sa museli zvážať aj autobusom a aj vlakom, no a na vlakovej stanici asi 17 km od Alberobella sme sa rozhodli zavolať si taxík. Na naše veľké prekvapenie nám povedali, že ich mesto je tak malé, že tam žiadne taxíky nejazdia. Nevadí, my sme počkali a koniec koncov sme do Alberobella šťastne došli. Ale ak by ste aj vy mali nejaké to šťastie na výluku, odporúčam zobrať si taxi priamo z Bari, čo je pomerne veľké mesto a taxi služby tam normálne jazdia. 😀

Alberobello4 300x225 - Alberobello-rozprávková dedinka v južnom Taliansku

Domčeky trulli

Alberobello navštívi ročne mnoho turistov. Ich hlavným cieľom je vidieť fascinujúcu architektúru tzv. trulli domčekov, ktoré sú roztrúsené po celom regióne Puglia. Sú charakteristické vďaka svojím kúželovitým strechám, bielou stenou a na mnohých sa nachádzajú záhadné symboly ako naprílad prebodnuté srdce, Dávidova hviezda, či pavúky. Tieto domčeky sa zachovali ešte z roku 1500 -1700 a sú obdivuhodné dodnes. História vzniku týchto stavieb je veľmi zaujímavá a určite by vás účel ich vzniku len tak nenapadol.

Alberobello3 1 300x225 - Alberobello-rozprávková dedinka v južnom Taliansku

 

História trulli domčekov

História domčekov trulli siaha až do roku 1500 kedy sa feudálna rodina Acquavivanovcov rozhodla neplatiť kráľovi dane. Preto prikázala postaviť domčeky, ktoré by mohli obyvatelia hneď po príchode kráľovskej kontroly zbúrať. Takýmto prefíkaným spôsobom by sa vyhli plateniu daní za nehnuteľnosť a obydlia by sa dali rýchlo postaviť nanovo. Tak prikázala rodina tamojším roľníkom stavať len domčeky z miestneho materiálu a bez použitia malty, ktoré boli naozaj jednoduché a po príchode každej jednej kráľovskej kontroly ich okamžite zbúrali.

Avšak ako si viete predstaviť, takéto zaobchádzanie sa občanom vôbec nepáčilo. Veď ich domovy museli byť zakaždým zničené. Občania začali spisovať  proti takémuto spôsobu vyhýbania sa plateniu daní rôzne petície a kráľ im na ich veľké prekvapenie vyhovel. Od 17. storočia mesto nemuselo naďalej platiť dane a tak aj trulli domčeky zostali zachované.

Je pomerne vzácne, že tieto výnimočné stavby sa zachovali 300-500 rokov po ich postavení. Trulli sa ale nenachádzajú len v dedinke Alberobello. Nájdete ich roztrúsené takmer v celom regióne Puglia a práve to robí tento región naozaj výnimočným.

Alberobello8 300x225 - Alberobello-rozprávková dedinka v južnom Taliansku

 

Stojí Alberobello za návštevu?

Alberobello som chcela navštíviť už niekoľko rokov. Začalo to tak, že som fotku z tohto čarovného miesta videla niekde na pintereste a vtedy som tam len tak preklikla a ani som sa nestihla dočítať, v akom štáte sa toto miesto nachádza. Prešlo doslova niekoľko rokov, kým som zistila, že Alberobello sa nachádza na juhu Talianska a keď som našla akciové letenky do neďalekého Bari, tak som tam okamžite chcela ísť.

Na Alberobello vám stačia naozaj 2-3 hodinky aj s obedom. My sme teda naozaj celý deň počas výletu strávili hlavne v autobuse. Avšak napriek tej dlhej ceste, mne sa Alberobello naozaj nesmierne páčilo a navštívila by som ho aj keby som tam mala cestovať ešte dlhšie. 😀 Koniec koncov, do Bari sme išli práve kvôli tejto rozprávkovej dedinke. Avška nehovorím, že to musí zaujať každého. Ja som tam chcela ísť naozaj niekoľko rokov a teda moja motivácia bola veľká. Nakoľko zaujme Alberobello vás, to nieviem,  skúste posúdiť podľa fotiek. 🙂

 

Alberobello1 300x225 - Alberobello-rozprávková dedinka v južnom Taliansku

Alberobello7 300x225 - Alberobello-rozprávková dedinka v južnom Taliansku

Alberobello church 300x225 - Alberobello-rozprávková dedinka v južnom Taliansku

 

Ak aj vy milujete Taliansko a radi by ste naštívili aj iné talianske mestá, odporúčam aj Rím, či  Florenciu. Alebo si prečítajte članok Taliansko-Zoznam 8 najkrajších miest.