Brno-visit

Vedeli ste o tom, že Brno je  často označované ako škaredšia sestra Prahy? Tí, čo v Brne už boli mi dajú určite za pravdu, že označenie škaredšia na toto krásne mesto vôbec nesedí. Je to skutočne návštevy hodné mesto a ideálne  pre jedno-dňový poznávací zájazd. To ale nič nemení na fakte, že v istých veciach si sú Praha a Brno skutočne podobné.

Napriek tomu, že Brno je pre nás Slovákov tak prístupné mesto, mne sa ho podarilo navštíviť len nedávno. Netrvalo dlhlo aby som usúdila, že je to jedno z najkrajších miest Česka. Nakoľko som bola časovo obmedzená, chcela som vidieť hlavne tie najdôležitejśie a najvýznamnejšie miesta v Brne. K nim patrilo bezpochyby historické centrum, katedrála sv. Petra a Pavla či Brňenský orloj.

Brno heated2 300x225 - Brno-navštívte druhú Prahu

Brno heated4 300x225 - Brno-navštívte druhú Prahu

 

Brno heated 300x225 - Brno-navštívte druhú Prahu

 

Katedrála sv. Petra a Pavla

Dominantou Brna je práve katedrála sv. Petra a Pavla týčiaca sa na vrchole Petrov. Prirovnať ju môžeme k dominante Prahy a teda Katedrále sv. Víta, ktorá sa tej brnianskej až nápadne podobá. Zaujímavé je, že táto stavba je zobrazená aj na českej desať-korunovej minci. Stavba tejto katedrály sa dátuje ďaleko do histórie a to dokonca až do 12. a 13. storočia.

Brno heated3 300x225 - Brno-navštívte druhú Prahu

Brno heated5 300x225 - Brno-navštívte druhú Prahu

Brňenský orloj

Tak ako Praha, aj Brno má svoj vlastný orloj. Aj keď s tým pražským nemá spoločné naozaj nič, tak je pre turistov veľkou atrakciou. Neukazuje hodiny priamo, ale cez otáčacie kotúče a teda bežný okoloidúci nemá šancu vedieť o tom, že ten 6 metrov veľký útvar je vlastne orloj. Prečo je ale tento orloj tak zaujímavý? O jeho nevídanej funcii sa dozvedajú turisti každý deň o 11tej hodine, kedy z orloja vypadne jedna priesvitná gulička.  Ľudia si snažia ešte pred 11tou nájsť miestečko, z ktorého by sa im mohlo podariť guličku chytiť. Aj napriek tomu, že sa vôbec nejedná o novú atrakciu, tak je stále aktuálnou zábavou pre nielen turistou, ale aj domácich. Len málokedy spočinie gulička v záchytnej nádobe, nakoľko sa vždy nájdu nadšenci, ktorí sa k orloju radostne postavia a guličku chytajú.

Brno heated6 300x225 - Brno-navštívte druhú Prahu

 

Kontroverzná socha koňa

Ďaľšou významnou, avšák nepochybne kontroverznou sochou je aj socha rytiera na Moravskom námestí. Jeho neproporčne dlhé nohy nie sú jediná netradičná anomália na jeho tele. Ak sa totiž postavíte pod jeho telo a zdvihnete hlavu smerom k oblohe, zbadáte penis. Ako je toto naozaj myslené? Ak bude váš pohlad smerovať  na jeho hlavu z jedného konkrétneho uhla, tak hlava koňa vám totiž bude pripomínať mužské genitálie. Niektorí ľudia si s penisom spájajú už aj Brňenský orloj a ďaľšia socha s pobodnou tématikou vyvolala u obyvateľom v Brne hneď niekoľko kritických reakcií.

Brno kon 300x229 - Brno-navštívte druhú Prahu

 

Ďaľším zaujímavým českým mestom, ktoré sa určite olatí navštíviť je aj rozprávkové mesto Telč.