Červené more - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

Červené more je najsevernejšie more s koralovými útesmi na svete, a preto niet divu, že láka hlavne turistov z Európy. Je to domov tisícom druhov unikátnych živočíchov vrátane farebných rýb, chobotníc, korytnačiek, obávaných žralokov, či priateľských delfínov. Rôznorodosť podmorského sveta robí z Červeného mora hotový raj pre potápačov, či šnorchlistov.

Poloha

Červené more sa nachádza medzi Severnou Afrikou a Arabským poloostrovom. Tieto kontinenty sú oddelené Suezským prieplavom, ktorý už niekoľko desaťročí výrazne uľahčuje lodnú dopravu. Pre turistov je pobrežie Červeného mora skvelá destinácia, ideálna pre podvodné safari. Najnavštevovanejším štátom, ktorý sa môže pýšiť pobrežím s Červeným morom je Egypt. Ďaľšími štátmi sú Sudán, Eritrea, Jemen a Saudská Arábia, nakoľko ale väčšina z týchto štátov nie je pre turistov bezpečná, Egypt aj naďalej drží jednu z prvých priečok najnavštevovanejších štátov Afriky.

red sea2 kópia 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

 

Photo diary – Červené more

Tento rok som zavítala do egyptského dovolenkového strediska Marsa Alam. Je to dokonalé miesto pre letnú dovolenku a relatívne blízko je odtadiaľ aj historické mesto Luxor, ktoré som už veľmi dlho cgcela navštíviť. More bolo naozaj prekrásne a plné úžasných tvorov, so zapožičanou GoPro kamerou sa mi pri šnorchľovaní podarilo spraviť niekoľko pekných záberov koralového útesa a tamojšieho podmorského života. Ajkeď som bohužiaľ nijakého žraloka, dugonga, či korytnačku nevidela, našla som tam obrovskú škálu krásnych rýb, či dokonca jednu chobotnicu.

ja v mori umelecká fotka 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

 

Červené more je domovom aj mnohých rybičiek z filmu Hľadá sa Nemo

Pamätáte si tieto rybičky zo svetoznámej animovanej komédie Nemo? Napríklad na zábudlivú modrú rybičku Dory (Surgeon fish), na Gilla s dlhou chrbtovou plutvou (Moorish Idol), na Bubbles (Yellow Tang), rybičku, ktorá skutočne milovala bubliny, či na nafukovaciu rybičku Bloata (Porcupine Pufferfish)? Práve v Červenom mori ich nájdete všetky!

 

žlté rybičky 300x194 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

red sea žlté rybičky 300x236 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

DORY1 300x251 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

Dvojzubec obyčajný

Dvojzubec obyčajný je notoricky známy ako nafukovacia ryba alebo ako štvorzubec. V prípade nebezpečenstva predvádza táto ryba skutočne nezvyčajnú show. Na dôkaz toho, že je nebezpečným pre predátora sa nafúkne do velikosti futbalovej lopty a vztýči svoje ostne. Takto si naňho už skutočne žiadny žralok, či muréna netrúfne.

nafukovacia rybićka 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

Papagájovec

Určite neuhádnete, akú výnimočnú úlohu spĺňa táto pestrofarebná ryba. Papagájovec titiž vyrába priesok! Áno, naozaj, presne ten piesok po ktorom bosí chodíte na pláži. Papagájovec sa živí odumretými koralmi, nestrávené zvyšky koralov vylúči a vlnami sa dostanú ku brehu. Svoje meno dostal vďaka pestrofarebnému sfarbeniu a výraznými perami, ktoré pripomínajú zobák papagája.

papagája ryba 300x227 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

 

Nájdete na obrázku chobotnicu?

Ajkeď na prvý pohľad nemusí byť hneď jasné, čo má byť na obrázku odfotené, po chvíli sa vám určite podarí nájsť malú červenú chobotničku.

CHOBOTNICA3 300x195 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

Koralový útes- podmorské mesto

zaujímavý koral2 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

red sea5 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

 

koraly5 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

red sea3 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

red sea červené rybičky 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

koraly2 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

koraly6 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

zaujímavý koral 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

 

 

Znečistenie morí a oceánov

Ryby, koraly, chobotnica a….pohár od Starbucksu, len kúsok ďalej od pohára zas veľká plastová igelitka. Je naozaj smutné, že aj plastový odpad sa dostáva do morí a oceánov. Narozdiel od organického odpadu sa plast nerozloží a zostane v jeho pôvodnej forme. Práve plastové igelitky sú dôvodom úhynu mnohých druhov živočíchov, ako na súši tak aj pod vodou. Morské korytnačky, ktoré sa živia medúzami si takéto igelitky neraz pomýlia so svojou prirodzenou potravou a následuje bezprostredná smrť. Rešpekt k živočíchom môže byť pre nás vhodnou motiváciou pre šetrenie zdrojmi, v tomto prípade hlavne plastovými výrobkami, ako napr. igelitkami.

Ako môžeme pomôcť my? Úplne najjednoduchší spôsob šetrenia plastami nie je len ekologickejší, ale aj pohodlnejší. Namiesto zakúpenia igelitky v potravinách, ktorá aj tak skončí v odpadkovom koši je vhodnou alternatívou plátená taška, tá sa dá jednoducho zložiť a môžete ju nosiť stále pri sebe. Okrem toho si myslím, že plátenka, ktorú si vyberiete vy samy vypadá omnohom vkusnejšie, ako igelitka, s veľkým nápisom vašich obľúbených potravín.

Tip č.2 je úplne jednoduché obmedzenia, resp. prestanie používanie plastových slamiek. Nápoj predsa vieme vypiť aj bez nich a prečo by sme to nespravili, keď tým aspoň nejako pomôžeme. 🙂

koraly a starbucks 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

red sea1 300x225 - Červené more, Egypt-Photo diary z koralových útesov

 

Pevne dúfam, že sa vám photo diary z Červeného mora páčilo a v prípade nejakých otázok, či pripomienok nezabudnite zanechať komentár. 🙂

 

Pokiaľ premýšlate o letnej dovolenke v Egypte, tak odporúčam prečítať si aj článok Dovolenka v Egypte-prečo áno a prečo naopak nie.