Kremnica-mincovňa

Kremnica je mesto na strednom Slovensku ležiaca v okrese Žiar nad Hronom. Má len niečo cez 5 tisíc obyvateľov, avšak napriek tomu je veľmi významné. Prečo? Kremnica má najstaršiu mincovňu na svete. Už od 10. storočia sa totiž v Kremnici ťaží zlato a striebro, a preto je Kremnica aj veľmi bohatá na históriu.

 

Okrem mincovne tu nájdete aj pekný mestský hrad či dokonca Múzeum Gýča. Taktiež sa tu konajú aj rôzne významné športové či kultúrne podujatia. Kremnica toho ponúka slovenským turistom skutočne veľa.

Mestský hrad

V areáli mestského hradu nájdete aj kostol sv. Katríny. Určite vás bude zaujímať veža, z ktorej si môžete užiť  prekrásny výhľad na celú Kremnicu.

Kremnica 300x225 - Kremnica-historické mesto s mincovňou

Kremnica3 300x225 - Kremnica-historické mesto s mincovňou

 

Mincovňa

Už spomínaná najstaršia mincovňa na svete funguje už od 10. storočia a to až dodnes. Môžete tam ísť na prehliadku, ktorá sa zkladá z dvoch častí, tými sú prehliadky starej a novej mincovne. V starej uvidíte raziace stroje, ktorými sa razili mince v už v stredoveku a v novej môžete vidieť ako sa mince vyrábajú dnes.

mincovńa Kremnica 300x225 - Kremnica-historické mesto s mincovňou

mincovńa 300x225 - Kremnica-historické mesto s mincovňou

 

Múzeum Gýča

Áno, naozaj sa aj u nás na Slovensku nájdte aj takéto netradičné múzeum. Napriek tomu, že múzeum nie je veľké, nájdete tam až viac ako 700 exponátov, ktoré sú rozdelené do rôznych kategórii, ako napr. trpaslíci, mikuláši, poľovníctvo, maliarstvo atď.

Kremnica mzeum gýča 300x225 - Kremnica-historické mesto s mincovňou

Kremnica múzeum gýča 300x225 - Kremnica-historické mesto s mincovňou

Kremnica múzeum Gýča 300x225 - Kremnica-historické mesto s mincovňou

Kremnické gagy

Kremnické gagy je európsky festival humoru a satiry. Koná sa každý rok koncom augusta a máte na ňom možnosť vidieť rôzne diela od slovenských, ale aj zahranićných umelcov.

Kremnica je určite jedným z najkrajśích miest Slovenska a určite vám odporúčam ju navštíviť. 🙂

Pokiaľ by vás zaujímali aj iné miesta z okolia Kremnice, tak odporúčam navštíviť napríklad Zvolen či Banskú Bystricu.